پیشخان فناوری نانو

گزارش صنعتی کاربرد فناوری نانو در حذف آلودگی آرسنیک از آب‎ را دانلود کنید

گزارش صنعتی کاربرد فناوری نانو در حذف آلودگی آرسنیک از آب‎ را دانلود کنید

آرسنیک یکی از عناصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با علامت As مشخص شده و دارای عدد اتمی ۳۳ است. آرسنیک دارای اعداد اکسایش ۳، ۰، +۳ و +۵ است. آرسنیک شبه فلز سمی معروفی است که به اشکال مختلف یافت می‌شود و می‌تواند به صورت ارگانیک و غیرارگانیک وارد بدن شود. تحقیقات نشان داده که خطرات آرسنیک به صورت غیرارگانیک (مثل آرسنیک محلول در آب آشامیدنی) بسیار بیشتر از آرسنیک ارگانیک (مثل آرسنیک موجود در غذاهای دریایی) است.

اثرات کوتاه‌مدت آرسنیک شامل استفراغ، درد شکم و اسهال است و دوز بالای آن می‌تواند کشنده باشد. تاثیرات درازمدت مواجهه با آرسنیک می‌تواند منجربه آسیب در توالی DNA و ژن شود که در نتیجه آن سرطان حاصل می‌شود.

استاندارد جهانی غلظت آرسنیک آب آشامیدنی برای بیشتر کشور‌ها ۰۱/۰ میلی‌گرم بر لیتر و برای برخی کشورها تا پنج صدم میلی‌گرم بر لیتر تعیین شده است. بخش زیادی از آلودگی آرسنیک در آب‌های زیر‌زمینی به دلیل شرایط زمین‌شناسی و وجود عوامل طبیعی همچون معادن زرنیخ (As2S3) است، اما با توجه به گسترش فعالیت‌های انسانی جهت استفاده از ترکیبات حاوی آرسنیک، آلودگی آب‌های سطحی و آشامیدنی به‌طور قابل‌توجهی افزایش پیدا کرده است.

حدود ۵۰ در صد آرسنیک به صورت ترکیبات شیمیایی مختلف در کشاورزی و دامپروری به‌عنوان حشره‌کش، علف‌کش، قارچ‌کش، جلبک‌کش‌ها، شستشوی گوسفند، مواد محافظ پشم استفاده می‌شود، همچنین ۳۰ درصد استفاده جهانی آرسنیک به مصرف مواد نگهدارنده چوب می‌رسد و ۲۰ درصد مصرف جهانی آرسنیک صرف صنایع مختلفی همچون صنعت فولاد، صنایع شیشه و سرامیک، صنایع الکترونیک، نیروگاه با سوخت زغال سنگ و صنایع داروسازی می‌شود.

امروزه فناوری نانو جهت ارتقاء عملکرد فرآیند‌های حذف آرسنیک از آب موردتوجه واقع شده است. عموما در این فرآیندها، استفاده از فناوری نانو هزینه‌ها را کاهش داده و کارایی سیستم را افزایش می‌دهد. اکثر روش‌‌های مبتنی بر استفاده از فناوری نانو برای حذف آرسنیک که مورداستفاده قرار می‌گیرند، زیرمجموعه یکی از انواع فرآیندهای حذف آرسنیک مانند انعقاد، جذب و یا فیلتراسیون غشایی هستند. البته با این تفاوت که این روش‌‌ها از مزایای بیشتری نسبت به فرآیند‌های متداول برخوردار هستند. مهم‌ترین روش‌‌های مبتنی بر استفاده از فناوری نانو جهت حذف آرسنیک که بیش از همه مورداستفاده قرار گرفته‌‌اند، شامل فناوری نانوفیلتراسیون، اسمز معکوس، نانوذرات هیبریدی و نانوذرات آهن صفر ظرفیتی هستند که در گزارش کاربرد فناوری نانو در حذف آلودگی آرسنیک از آب‎ موردبررسی قرار گرفته‌اند.

نسخه الکترونیکی این گزارش را از اینجا دریافت کنید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *