راهنمای احراز هویت سجام با اپلیکیشن آپ

سجام یا سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سامانه­‌ای ارائه شده توسط شرکت سپرده‌گذاری بورس اوراق بهادار و تسویه وجوه است که یک سیستم یکپارچه احراز هویت مربوط به خدمات بازار سرمایه است.

تمامی افراد حقیقی و حقوقی که از خدمات مالی­ مانند خرید و فروش سهام بورس و سرمایه‌گذاری در صندوق­‌ها استفاده می‌­نمایند، مطابق با قوانین مبارزه با پولشویی، لازم است که در سامانه سجام ثبت‌نام خود را انجام دهند و سپس تکمیل مراحل احراز هویت این سامانه را تکمیل نمایند.

با موافقت شورای عالی بورس و اوراق بهادار با انجام احراز هویت غیرحضوری به­‌جای احراز هویت حضوری، زیرساخت‌­های مختلفی فراهم شده است تا این امر را به درستی انجام دهند.

احراز هویت آنلاین و غیرحضوری، مجموعه‌­ای از مراحل راستی آزمایی در خصوص اطلاعات هویتی افراد با استعلام از اداره ثبت احوال، اطلاعات مربوط به شماره تلفن همراه وی که با سامانه شاهکار تطبیق داده می‌­شود و همچنین یکسان بودن شماره همراه فرد با کد ملی، اطلاعات محل سکونت وی نیز با کد پستی و اطلاعات بانکی با شماره شبای بانکی مطابقت داده می­‌شود، است.

در ادامه این مطلب به معرفی کامل یکی از پلتفرم­‌های درنظر گرفته شده برای احراز هویت الکترونیکی خواهیم پرداخت.

احراز هویت الکترونیکی

در ابتدا با ثبت‌نام در سامانه سجام اطلاعاتی مانند اطلاعات شناسنامه­‌ای و هویتی فرد، ارتباطی و بانکی ثبت‌نام‌کننده به صورت آنلاین در سامانه دریافت و ثبت خواهد شد.

اما به منظور کاهش مراجعه افراد به دفاتر پیشخوان دولت و اتلاف وقت مراجعان در اثر ایستادن در صف­‌های طولانی و همچنین صرفه‌جویی در هزینه­‌های بسیاری از مشتریان برای انجام احراز هویت به‌صورت حضوری، امکان احراز هویت به‌صورت الکترونیکی و غیرحضوری نیز فراهم شده است.

فرآیند احراز هویت الکترونیکی ثبت‌نام‌کنندگان به این صورت است که اطلاعات تکمیل شده توسط آنان با اطلاعات موجود در ثبت احوال، سامانه بانکی کشور و سایر سازمان­‌های رسمی تطبیق داده می­‌شود.

البته یکی از بخش­‌های مهم احراز هویت الکترونیکی که با بهره‌­گیری از تکنولوژی­‌ها و فناوری روز دنیا و همچنین الگوریتم‌­های پیشرفته هوش مصنوعی انجام می­‌شود، تشخیص زنده بودن است که در ادامه این مقاله بیشتر به آن می‌­پردازیم.

مراحل انجام احراز هویت آنلاین با اپلیکیشن آپ

شرکت دانش‌بنیان یوآیدی، امکان احراز هویت آنلاین برای سامانه سجام را فراهم کرده است. برای انجام احراز هویت سجام در این اپلیکیشن، لازم است در سامانه سجام ثبت نام اولیه خود را انجام داده باشید و دارای کد پیگیری سامانه سجام باشید.

پس از نصب اپلیکیشن آپ بر روی تلفن همراه هوشمند خود، از منوی برنامه گزینه احراز هویت سجام را انتخاب نمایید. سپس کد ملی و سریال پشت کارت ملی هوشمند خود را وارد نمایید، در صورتی که هنوز کارت ملی خود را دریافت نکرده­‌اید، کد پیگیری رسید کاغذی کارت ملی را وارد نمایید.

البته در این مرحله وارد نمودن کد پیگیری سجام که پس از ثبت‌نام اولیه برای شماره همراه وارد شده در سامانه پیامک شده است نیز مورد نیاز است.

سپس در مرحله بعد یک کد تایید برای تلفن همراه شما پیامک خواهد شد، پس از وارد نمودن کد تایید، اطلاعات فردی شما که هنگام ثبت‌نام وارد نموده‌­اید به شما نمایش داده می‌­شود، سپس صحت مندرجات و مشخصات خود را تایید نمایید.

پس از این مرحله به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد، هزینه احراز هویت الکترونیکی سامانه سجام در این اپلیکیشن ۱۰۰۰۰ ریال است.

سپس بعد از مرحله پرداخت، سریال کد ملی شما نمایش داده می‌­شود که در صورت صحیح بودن می­‌توانید فرآیند احراز هویت را آغاز نمایید.

پس از ورود به مراحل احراز هویت، از شما خواسته می‌­شود تا تصویری واضح از امضای خود تهیه کرده و آن را آپلود نمایید، برای فرستادن عکس به کیفیت تصویر دقت نمایید و از یک برگ کاغذ تماما سفید بدون خط استفاده کنید.

 

در مرحله بعد، پس از ورود به قسمت تشخیص چهره، لازم است تا یک ویدیوی سلفی پنج ثانیه­‌ای از چهره خود تهیه نمایید، صورت خود را کاملا با کادر منطبق کنید و دکمه شروع را انتخاب نمایید.

در این مرحله با استفاده از الگوریتم­‌های پیشرفته هوش مصنوعی، زنده بودن تصویر فرد مورد بررسی قرار می‌­گیرد، در صورت زنده بودن تصویر وی و تایید ویدئو ارائه شده، تصویر ثبت شده از کاربر در ثبت احوال به وسیله کد ملی فرد استعلام گرفته می‌­شود و با تصویری که فرد در ویدئو سلفی ارائه نموده است مقایسه می‌­شود و مطابقت این دو مورد بررسی می­‌شود.

برای تهیه این ویدئو به نکاتی مانند رعایت فاصله مناسب تا دوربین تلفن همراه، قرار گرفتن در مکانی با نور مناسب، زاویه مناسب، ثابت بودن در طول ضبط ویدئو، عدم انعکاس نور در تصویر، نبودن شیشه پشت سر و پرهیز از گریم دقت کنید.

در صورت تایید ویدئو و رعایت تمامی موارد گفته شده در بالا پیامی مبنی بر تایید ویدئو به شما نمایش داده خواهد شد.

پس از طی تمامی مراحل، فرآیند احراز هویت الکترونیکی شما در مدت زمان کوتاهی به پایان می­‌رسد، در انتها، نام، کد ملی و وضعیت احراز هویت شما قابل مشاهده خواهد بود.

نکات مهم احراز هویت آنلاین

فرآیند احراز هویت الکترونیکی با توجه به مجوزهای دریافتی از سازمان­‌های مربوطه و تعرفه‌های اعلام شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می­‌پذیرد که شامل استعلام اطلاعات و تصویر فرد از پایگاه­‌های داده کشور و راستی آزمایی آن­‌ها است.

باید دانست که احراز هویت آنلاین برای هر کد ملی تنها یک بار قابل انجام است، البته به هرکاربر تا سه بار امکان آپلود ویدئو احراز هویت داده می­‌شود، اگر در سه تلاش متوالی، ویدئو کاربر معتبر تشخیص داده نشود، به منظور حفظ امنیت حساب کاربری فرد امکان احراز هویت آنلاین برای وی قفل می‌­شود و برای انجام احراز هویت باید به‌صورت حضوری مراجعه نماید.

امکان احراز هویت با عکس فراهم نیست زیرا برای جلوگیری از جعل هویت فرد حتما لازم است تا ویدئو سلفی زنده تهیه شود. ورود به سامانه برای احراز هویت غیرحضوری به منزله آگاهی کامل و پذیرفتن کلیه شرایط، قوانین و مقررات بورس و بازار سرمایه است. احراز هویت چند عاملی دیجیتال با استفاده از بیومتریک چهره افراد، امنیت و سرعت بسیار بالایی را برای کسب و کارها و کاربران آن‌ها به ارمغان می آورد. در کشور ما، شرکت یوآیدی، به‌عنوان اولین راهکار احراز هویت دیجیتال با بیومتریک چهره کاربر، با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی مانند تطبیق چهره و تشخیص زنده بودن چهره، فرایند احراز هویت سجام، احراز هویت ثنا و احراز هویت صرافی رمز ارز را با ضریب خطای کمتر از ۰٫۰۱ انجام می‌دهد.