المپیاد دانش‌آموزی فناوری نانو

المپیاد دانش‌آموزی فناوری نانو امسال چه تفاوتی با سال قبل دارد؟

بنیاد ملی نخبگان پس از هشت دوره برگزاری المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو، امسال این رویداد را مورد تایید و حمایت خود قرار داده است و براین اساس برگزیدگان دوره ششم به بعد می‌توانند از تسهیلات این بنیاد بهره‌مند شوند. ثبت‌نام در این رویداد علمی از ۱۸ آذرماه آغاز شده است و تا ۱۵ بهمن‌ماه جاری نیز ادامه دارد. به‌منظور آگاهی از تفاوت‌های المپیاد امسال با سال‌های گذشته، گفتگویی ترتیب دادیم با طاهره خبازی‌نژاد؛ سرپرست اجرایی کارگروه المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو که در ادامه می‌خوانید:

امسال المپیاد نانو هم تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته است. این اتفاق چه مزایایی برای شرکت‌کنندگان در نهمین المپیاد دانش‌آموزی نانو دارد؟
برگزیدگان المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو علاوه‌بر دریافت لوح تقدیر، همانند برندگان بخش دانش‌آموزی جشنواره خوارزمی و طبق شیوه‌نامه بنیاد ملی نخبگان از امتیاز فعالیت‌های نخبگانی و جوایز نقدی نیز برخوردار خواهند شد. بدین منظور، برگزیدگان مدال‌های طلا، نقره و برنز به ترتیب مشمول دریافت جوایز نقدی می‌شوند و از منظر امتیاز فعالیت نخبگانی به ترتیب ۷۰، ۵۰ و ۲۰ امتیاز به آن‌ها اعطا خواهد شد. برگزیدگان می‌توانند در زمان ثبت درخواست خود در سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان حکم برگزیدگی خود را نیز بارگذاری کنند تا امتیاز آن برای این افراد مطابق مقررات تسهیلِ موردنظر، اعمال شود.
در واقع با توجه به اینکه بنیاد نخبگان، عضو ندارد، هیچ برگزیده‌ای عضو بنیاد نمی‌شود بلکه نخبه به حساب می‌آید و از جوایز نخبگی با توجه به امتیازاتی که کسب کرده بهره‌مند می‌شود. برگزیدگان المپیاد با ثبت اطلاعات خود در سامانه ثریا و حکمی که باشگاه به آن‌ها می‌دهد و آن را در ثریا ثبت می‌کنند، امتیاز آن‌ها محاسبه و طبق آن مشمول حمایت‌هایی می‌شوند.

طبق فراخوانی که منتشر شده، المپیاد امسال در ۳ مرحله برگزار می‌شود. دلیل این تغییر و اضافه شدن یک مرحله به مراحل المپیاد چیست؟
برای اینکه انتخاب حدود ۳۰ نفر از بین سی هزار شرکت‌کننده، واقعی‌تر و با خطای کمتری صورت بگیرد، این مرحله اضافه شده، به‌طوری که سیصد رتبه اول مرحله اول انتخاب و مجدد از آن‌ها آزمون گرفته می‌شود و برگزیدگان نهایی انتخاب می‌شوند.

خیلی از دانش‌آموزانی که با نانوسان تماس می‌گیرند، سوالشان این است که آیا ۳ کتاب معرفی شده به عنوان منابع المپیاد کافی است؟ آیا سوالاتی خارج از این کتاب‌ها هم ممکن است مطرح شود؟
نیاز است دانش‌آموزان به‌منظور آمادگی برای شرکت در این المپیاد به کتاب‌های درسی خود مسلط باشند. علاوه‌براین نیاز است تا سؤالات سال‌های پیشین آزمون‌های مجازی و اصلی المپیاد خوانده شوند. همچنین توصیه می‌کنم دانش‌آموزان مقالات سایت آموزش نانو را هم مطالعه کنند.

شرایط شرکت در المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو چیست؟ (منظور آیا سن و شرایط تحصیلی خاصی دارد یا همه دانش‌آموزان امکان ثبت‌نام دارند؟)
دانش‌آموزان پایه‌های نهم، دهم، یازدهم و پیش‌دانشگاهی همه رشته‌های تحصیلی مجاز به شرکت در این آزمون هستند.

تا این لحظه، با توجه به گذشت حدود یک ماه از آغاز ثبت‌نام المپیاد و تغییراتی که در روند برگزاری دارید، استقبال مدارس، پژوهش‌سراها و دانش‌آموزان چطور بوده؟ آیا نسبت به سال گذشته تغییر محسوسی داشتیم؟
با توجه به تغیر در مراحل ثبت‌نام و اخذ حمایت بنیاد ملی نخبگان ثبت‌نام این دوره با تأخیر دو ماهه نسبت به سال گذشته آغاز شده است، از طرفی با زمان امتحانات دی‌ماه دانش‌آموزان مواجه هستیم با توجه به این موارد پیش‌بینی ما بر این است که اکثر ثبت‌نام‌ها در بهمن‌ماه صورت بگیرد.